29 Mayıs 2012 Salı

Şeker Hastalığı Ayak Yaraları

Şeker hastalığı kişinin vücudunun da bozulmasına neden olabiliyor ve bu konuda önemli olan uzuvlardan biri olan ayaklar. Ayakların sağlığı çok önemlidir. Bedenimizi taşıyan gün içinde ayakta olan ayaklar konusunda da hassas davranılması çok önemlidir. Şeker hastalığı ayak yaraları konusunda şunları söyleyebiliriz ki ayak yaraları şeker hastalığı olan kişilerde gözükebilir.


Eğer ayaklarınızda kuruluk hissediyorsanız belli kremleri kullanarak tedavi edebilirsiniz. Ancak bazı şeker hastalıklarında ayaklarda ayak ülserleri denilebilecek boyutta olan ayak yaraları boyutundadır. Bu durumlarda doktor desteği alınmalı uygun gelen tedavi şekli uygulanmalıdır. Dolayısı ile şeker hastalığı ayaklara vurur. Şeker hastalığınız var ise ayaklarınızı her gün yıkamalı ve iyice kurulamalı ve temiz çorap giyilmeli çıplak ayak dolaşılmaması gerekmektedir.


Her zaman kapalı ayakkabı giyilmesi gerekmektedir. Eğer yeni bir ayakkabı giyiyorsanız ayakkabıyı gün içinde esnetmeniz de çok önemlidir. Sahilde vs gibi yerlerde de çıplak ayak durulmamalı mutlaka koruyucu bir sahil ayakkabısı giymeniz gerekmektedir. Şeker hastalığı sürecinde ayakları ihmal etmemek çok önemli olup dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder